Klej

Klej

Klej

Na rynku dostępne są rozliczne rodzaje materiałów przemysłowych, jakie są chemicznymi detergentami, które wykorzystywane są zwłaszcza do standardowych prac budowlanych. Jednym z tych typów produktów jest klej. To substancja, która jest po to, aby umożliwić przyleganie odpowiednich elementów do siebie wzajemnie. Wyróżnia się wiele rozmaitych postaci kleistych, w tym ciekłe cechujące się silnie zróżnicowaną gęstością. Dodatkowo warto wspomnieć także o perełkach, proszku czy też klejach sztyftowych. Ponadto warto też popatrzeć na bogactwo w zakresie klejów naturalnych oraz fabrycznej roboty. Podstawą w każdym z tych rodzajów substancji jest polimer syntetyczny oraz polimer naturalny.

Przyjmuje on specyficzną postać koloidalną. Jeżeli chodzi o konkretne kategorie klejów, to mowa tu o podziale na kleje opierające się na żywicach polimerowych. Są to substancje, jakie pozwalają głęboko przeniknąć w materiał, jaki poddawany jest klejeniu. Między klejem oraz materiałem klejonym zachodzi charakterystyczna reakcja chemiczna, więc klej tego rodzaju zapewnia odpowiednią wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Następny rodzaj to kleje rozpuszczalnikowe.

Są to kleje mocno wnikające w warstwy klejone. Dzięki nim możliwe jest doprowadzenie do zjawiska pęcznienia, a następnie rozpuszczenia fragmentarycznego. Jeszcze inna kwestia to kleje mieszane, jakie mają w swoim składzie żywicę jaka łączy się z rozpuszczalnikiem. Biorąc pod uwagę składniki zawarte w klejach wydziela się kleje jedno i dwuskładnikowe.

Pierwsze charakteryzują się dużą wrażliwością. Są podatne na działanie wilgotności z kolei dwuskładnikowe posiadają w swoim składnie utwardzacz, jaki umożliwia wiązanie oraz krystalizację w następnym zastosowanym składniku. Jeszcze inny podział obejmuje natomiast kleje naturalne oraz syntetyczne. W zakresie klei syntetycznych wyróżnia się przede wszystkim poliakrylowe, epoksydowe, ftalowe, silikonowe, poliwinylowe, poliuretanowe, aminowe.

Wpis zawdzięczamy